Poza jej pracą naukową Pani Danuta Mucha jest poetką. Posiada w swoim dorobku liczne tomiki poezji a ostatnio wydała 2-a zbiory dwujęzyczne; polsko –francuskie.
Muszę dodać, że Pani Danuta przyjechała do Paryża, na zaproszenie PAN’u, gdzie przedstawiała swój wykład na temat: „Patriotyzm Fryderyka Chopina”, który został przeczytany w tłumaczeniu na język francuski. (Tłumaczenie na francuski A V. Władkowska).
Następnego dnia odbył się jej wieczór autorski.
Rozmowę z naukowcem i poetką w jednej osobie prowadziła Pani Grażyna Blanc. Osoba poważna i bardzo dobrze przygotowana, zadawała pytania interesujące i wyczerpujące a odpowiedzi P. Muchy tak obszerne, pełne entuzjazmu i energii, że publiczności pozostało tylko podziwiać osobowość Pani Muchy i łączyć się z jej światem słuchając jej wierszy, które poetka czytała z dużym wyrazem.
W pierwszej części wieczoru P. Mucha mówiła o swojej działalności naukowej to jest o jej badaniach literatury powszechnej, literatury dla dzieci i młodzieży..
Odpowiadając na pytania opowiadała o swoich monografiach, które znajdują odzwierciedlenie w redagowanym przez nią piśmie naukowym „Studia Słowianoznawcze” i innych pismach zajmującymi się tą dziedziną.
Bardzo ciekawy był opis jej nowatorskich metod twórczego prowadzenia grup literackich oraz nauczania kreatywnego myślenia.
Mimo że na ogół uważane jest, że kreatywność to talent, który jest wrodzony i nie można go nauczyć, (ale zapewne można i trzeba dany talent rozwijać), sposoby pracy stosowane przez P. Danutę, były przekonywujące.
Nie znaczy to jednak, że z każdego człowieka można stworzyć poetę, a kreatywne myślenie jest ważne w różnych dziedzinach życia.
Na pytanie o jej procesach twórczych, Pani Danuta podkreśliła, że wystrzega się wszelkich wpływów innych poetów i dlatego po zakończeniu studiów z reguły nie czyta poezji. Na pytanie czy pisze w swej twórczości o sobie odpowiedziała stanowczym NIE, a jednak uważny słuchacz lub czytelnik może z jej wierszy dowiedzieć się nie mało o jej życiu wewnętrznym, mimo pięknych metafor i mimo tego, że bardzo rzadko w swej poezji używa pierwszej osoby. Ponieważ źródłem natchnienia każdego artysty jest jego JA, ale jeśli jest ono ubrane w dobrą ciekawą i niespotykaną formę staje się ono ogólno-ludzkim zagadnieniem. To właśnie jest siłą poezji i tę wartość zawiera poezja Pani Danuty Muchy.
Podczas wieczoru zostały podjęte jeszcze inne tematy, na przykład: ktoś z obecnych zapytał,
„Skąd czerpie Pani tyle energii i optymizmu?”
Na co autorka odpowiedziała bardzo pięknie: wyniosłam te cechy z domu moich rodziców a później czerpałam z życia mojej małej córeczki. To ona była moją pierwszą lektorką i zawsze liczyłam się z jej instynktownymi dziecinnymi uwagami i dla niej zaczęłam pisać książki dla dzieci.
Kiedy zdawało się, że mimo tego, że tematy do rozmów z Panią Danutą są niewyczerpalne, ale wszystkie zegarki wskazywały na to, że każda przyjemność musi mieć koniec, szalenie miłe właścicielki Galerii Art Montparnasse, zaprosiły wszystkich obecnych na cocktail i w ten sposób pozwoliły na bezpośrednie rozmowy z autorką wieczoru, i słuchaczom na wymienianie wzajemnych wrażeń.
We własnym imieniu dziękuję właścicielkom Galerii za umożliwienie tego spotkania jak i za ich gościnność.
Aviva Viktoria Wladkowski
Aucun commentaire:
Enregistrer un commentaire