mardi 11 janvier 2011

Wieczór z książką-“Obcowanie ze świętym. Wspomnienia o ks. Jerzym Popiełuszce” - polska restauracja “Mazurka” w Paryżu, w dniu 9 stycznia 2011 roku

©Pignard-Bykowska 







Okazją do niedzielnego spotkania na Montmartrze była wydana przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej książka p.t. “Obcowanie ze świętym. Wspomnienia o księdzu Jerzym Popiełuszce”. Książka napisana w języku polskim wzbudziła , rzecz oczywista, zainteresowanie tylko wśród Polaków mieszkających w Paryżu.
Przybyłym na spotkanie rodakom , Aldona Gawecka ( pomysłodawczyni i organizatorka wydawanych książek z serii “Biblioteczka Żoliborska“) opowiedziała historię powstania książki “Obcowanie ze świętym” jako jednego z wydarzeń TPPF będących wkładem Towarzystwa w rozpowszechnianie kultury polskiej we Francji.
Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Francuskiej z grupą członków -żoliborzan aktywnie działających w Towarzystwie wydało w ramach serii “Biblioteczki Żoliborskiej” od 2007 roku siedem książek. Wszystkie one związane są z dzielnicą warszawską Żoliborz, której nazwa pochodzi z języka francuskiego “joli bord.
Trzy książki p.t. “Na Pięknym Brzegu” poświęcone zostały, ludziom, bibliotekom i wydarzeniom żoliborskim. Wstępy, spis rzeczy, karta tytułowa i podpisy pod ilustracjami w tych książkach są również i w języku francuskim.
W 2008 roku został wydany polsko-francuski tomik wierszy ks Romana Indrzejczyka p.t. “Rozważania o człowieczeństwie. Wiersze wybrane”.
W 2010 roku ukazały się dwie książki wspomnieniowe. Pierwsza “Ze śmiercią nie można się umówić” poświęcona autorowi “Rozważań o człowieczeństwie” ks Romanowi, który zginął w katastrofie lotniczej 10 kwietnia ubiegłego roku, druga błogosławionemu, z okazji kanonizacji, ks Jerzemu Popiełuszce “Obcowanie ze świętym”.
Wszystkie książki zostały napisane w spontanicznym odruchu żoliborzan, z miłości do swej Małej Ojczyzny i miłości do wielkich ludzi ich Dzielnicy.
Aldona Gawecka podkreśliła wyjątkowość żoliborzan, mieszkańców dzielnicy o znanej, długiej tradycji społecznikowskiej. Żoliborzanin nie przejdzie obojętnie wobec zła, będzie starał się zawsze je naprawić. Zauważyli to i w swych publikacjach podkreślali, tę wyjątkową cechę mieszkańców Żoliborza, socjolodzy i pisarze. Kazimierz Brandys w “Listach do pani Z.” wręcz poleca postawę mieszkańców Pięknego Brzegu jako sposób na życie.
Stąd też wielu uważa, że na działalność ks Jerzego mieli duży wpływ ludzie, których spotkał na Żoliborzu, atmosfera społecznikowska mieszkańców, a szczególnie ksprałat Teofil Bogucki ówczesny proboszcz kościoła św. Stanisław Kostki, pomysłodawca Mszy św. za Ojczyznę.
Książkę napisali żoliborzanie głównie ci, którzy znali ks. Jerzego osobiście oraz księża, którzy byli świadkami jego życia i jego ostatnich godzin przed męczeńską śmiercią w 1984 roku.
Wypowiedzi autorów książki “Obcowanie ze świętym” to wzruszające wspomnienia bliskich mu osób, przyjaciół, wiersze mówiące w pięknych, słowach kim był ksiądz Jerzy dla Żoliborza i dla całej Polski oraz rozdziały, których autorzy przedstawili swoje refleksje na temat roli męczeństwa, patriotyzmu i ofiary życia za prawdę, Zło dobrem zwyciężaj , myśl przewodnia ks Jerzego przewija się w rozważaniach niemal u każdego autora tekstu “Obcowania ze świętym”. Są to teksty nigdzie dotąd nie publikowane. Stąd i ich niepowtarzalna wartość. Również zdjęcia i rysunki wykonane przez Daniela Truszkowskiego przedtem nie były drukowane.
Redaktorem książki jest Ewa Chałasińska, redaktorka większość wydanych przez TPPF książek.
Na spotkaniu w “Mazurce” Aldona Gawecka przeczytała kilka wybranych teksów charakteryzujących postać błogosławionego ks Jerzego oraz rozdział poświęcony rozważaniom na temat męczeńskiej śmierci Ks Jerzego i roli męczeństwa w przezwyciężaniu kłamstwa, w zwycięstwie prawdy.
Zebrani wysłuchali również kilku wierszy poświęconych Błogosławionemu .

Aucun commentaire:

Enregistrer un commentaire