©Pignard-Bykowska |
W siedzibie Instytutu Literackiego Kultura pod Paryzem, 91, avenue de Poissy -78600 Le Mesnil Le Roi, uroczyscie odsłonieto tablice pamiatkowa z okazji wpisania Archiwum Instytutu Literackiego Kultura na liste "Pamięć Świata - UNESCO"
W zatloczonym holu rezydencji ze wzgledu na ulewny deszcz zebrani goscie wysluchali ze wzruszeniem wypowiedzi Iriny Bokovej, dyrektor generalnej UNESCO, ktora podkreslila ze "Kultura" z Maisons-Lafitte zmienila Europe i swiat, wydajac na lamach tego pisma po raz pierwszy oryginalne wersje lub polskie tłumaczenia dzieł tak wybitnych pisarzy, jak Witold Gombrowicz, Albert Camus i Emil Cioran.
Od 2009 roku Archiwum Instytutu Literackiego Kultura znajduje sie na prestizowej liscie "Pamiec Swiata UNESCO"
Zalozony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki stal sie ostoja wolnej mysli politycznej i literackiej polskiej emigracji po drugiej wojnie swiatowej wspolpracujac z Jozefem Czapskim,Witoldem Gombrowiczem, Zbigniewem Herbertem,Czeslawem Miloszem ...
Ambasador Polski przy UNESCO, Krzysztof Kocel w dlugim przemowieniu zaznajomil zebranych gosci o wytycznych programu UNESCO "Pamiec Swiata".
Program ten zostal utworzony w 1992 roku celem podejmowania dzialan pomocnych w zachowaniu i udostepnianiu dziedzictwa dokumentacyjnego. Chodzi tu o rozne typy dokumentow , rekopisy, druki oraz zapisy audiowizualne.
Przejawem dzialalnosci programu jest lista na ktora wpisywane sa obiekty o swiatowym znaczeniu historycznym lub cywilizacyjnym.
Aktualnie spis obejmuje 238 dokumentow. Dziewiec z nich to polskie dziedzictwo : autograf dzieła Mikołaja Kopernika,akt Konfederacji Generalnej Warszawskiej z 1573 roku, rekopisy Fryderyka Chopina w zbiorach Biblioteki Narodowej i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, podziemne archiwum getta warszawskiego, tablice 21 Postulatów Gdanskich z Sierpnia 1980, Kodeks supraski w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz Archiwum Komisji Edukacji Narodowej, znajdujące się w Krakowie w zbiorach Polskiej Akademii Nauk oraz Biblioteki Ksiazat Czartoryskich, Archiwum Radziwillow oraz Archiwum Instytutu Literackiego w Paryzu.
Prezes Instytutu Literackiego Kultura, Wojciech Sikora, powiedział w swoim wystapieniu, ze wpisanie na liste UNESCO jest dla Instytutu literackiego nie tylko wielkim wyroznieniem, ale i rowniez zobowiazaniem w trosce o dbanie o zbiory i ich upowszechnianie.
Zbiory Instytutu Literackiego zgodnie z wola Jerzego Giedroycia sa konserwowane w calosci w Maison-Laffite. Zawartosc zbioru wyraza sie w metrach zajmujacych polki z dokumentami, zdjeciami, nagraniami audio i wideo oraz czasopismami i ksiazkami.Dlugoc tych polek wynosi 180 metrow.
©Pignard-Bykowska |
Od 2000, daty smierci Jerzego Giedroycia miesiecznik KULTURA juz nie wychodzi niemniej Instytut Literacki nie zaniechal swojej dzialalnosci. Prace polegaja na inwentaryzacji cyfrowej spuscizny "KULTURY" oraz wspolpracy z Biblioteka Narodowa i Archiwami Panstwowymi.
W Polsce ukazala sie seria "Archiwum Kultury" gdzie opublikowano miedzy innymi korespondencje Jerzgo Giedroycia z Witoldem Gombrowiczem, Jerzym Stempowskim i Melchiorem Wankowiczem.
Organizatorami uroczystości byli: Delegacja RP przy UNESCO oraz Instytut Literacki, przy współudziale Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
na zdjeciu od lewej do prawej: Irina Bokova,dyrektor generalna UNESCO, Wojciech Sikora,prezes Instytutu Literackiego Kultura, ambasador Polski przy UNESCO Krzysztof Kocel - w bibliotece Instytutu Literackiego, 19 lipca 2011.
Aucun commentaire:
Enregistrer un commentaire